jenerik domain seçiminin seoya etkisi

Jenerik domain seçiminin seoya etkisi elbette vardır. Jenerik farklı sektörlerde anlam ilişkisi olarak biraz farklı algı oluşturabilecek anlamlar bulsa da kendine kısaca tanıtma yazısı olarak tanımlayabiliriz. Fransızca kökenli olan bu kelime dilimize Jenerik olarak geçmiş ve asıl konumuz olan Domain kavramına da anlam katmıştır diyebiliriz.

Jenerik Domain Nedir?

Peki günümüzde SEO‘nun ilk adımı olarak sayabileceğimiz alan adlarında jenerik kavramı neyi ifade ediyor. Gerçi bu son günlerde türkçe karakterli alan adlarının alımı ile bir daha komplike bir durum haline gelse de, jenerik domain kavramını şu şekilde tanımlayabiliriz. Vurgu yapılacak olan kelimenin takısız, ilk halini (yalın halini) belirten domainlerdir.

Örnek olarak:
Bilgisayar.com jenerik bir domain ismi iken
Bilgisayarım.com jenerik bir domain ismi değildir.
Domainler SEO çalışmalarında büyük etkiye sahiptir. Çünkü akılda kalan, kısa bir domainin size sağlayacağı geri dönüşler oldukça olumludur. Domainlerde tire kullanımı, uzun olması veya başka domainlerle benzerliğinden dolayı karıştırılması SEO açısından olumsuz olarak değerlendirilebilir. Jenerik domain kavramı bütün dillerde aynı anlama gelmektedir.

Yani book.com jenerik iken bookseller.com jenerik bir domain değildir. Bu yüzden jenerik domain tercihlerinizde bu noktalara dikkat etmeniz etkili bir proje oluşturmakta faydalı olacaktır.

Hazır konumuz domainken birazda domain seçiminden bahsedelim. SEO açısından önemli bir konu olduğunu varsayarsak domain seçimlerini ne doğrultuda yapmak gerekiyor? Öncelikle domain seçerken hedef kitlenin baz alınması çok önemli yani müzik ile ilgili bir proje ile hedef kitlenize ulaşacaksanız bunu alakasız bir domain ile mesnetlemek doğru olmayacaktır. Bu yüzden kısa, öz, akılda kalıcı ve slogan vari kelimelerin tercihi sizin projelerinizde rakiplerinizin bir adım önünde yer sağlayacaktır.

İstanbul Seocu olarak bu konumuzu da burada noktalayalım, Seocu yazılarımıza yenileri eklerken sizlerde bizleri takip ederek, sitemiz üzerinden birçok faydalı bilgiye ulaşabilir ve bunlardan istifade edebilirsiniz. Ayrıca SEO çalışmalarınız konusunda sitemiz üzerinden bizlerle irtibata geçebilir ve projelerinizi bir adım öne seocu farkı ile taşıyabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir