negatif seo nedir ve ne amaçla kullanılır

İstanbul Seocu olarak yine önemli bir kavram ile sizlerle birlikteyiz, bu yazımızda Negatif SEO nedir, amacı, etkileri ve kullanım alanları hakkında detaylar vermeye çalışacağız.
negatif seo

Negatif SEO çalışmaları , rakipleriniz tarafınızda sitenizin arama motorlarının gözünde değer kaybetmesi için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar prestijinizi, arama motorları gözünde değerinizi ve sıralamalarınızı direkt veya indirekt olarak etkileyebilecek çalışmalardır. Bilinçli olarak yapılabileceği gibi doğal olarak oluşan durumların da varlığı söz konusudur. Daha önce kaleme aldığımız Black Hat SEO kavramı ile ilişkili olan bu durumu önlemek mümkündür. Artık ne amaçla kullanıldığını bildiğimize göre etki ve tepki mekanizmasına bakalım.

Negatif SEO Nasıl Yapılır?

Örneğin rakiplerini ücretli linkler ile rakipleriniz spam niteliği taşıyan backlinkler ile Google nezdinde değer kaybetmenize yol açabilirler. Ne yapabiliriz bu durumu önlemek için? Bunun için bu spam linkleri kaldırmaya çalışmanız gerekir sonra ise yeniden index almak için Google’ın kapısını çalmalısınız. Bunun yapılış şeklide birçok webmasterın muzdarip olduğu bir konu olan içerik hırsızlığıdır. İndex alma hızına bağlı olarak yazınız bu anlamda başka sitelerde olduğu gibi, sizin yayımlamış olduğunuz site üzerinden daha önce index alabilir.

En çok karşılaşılan yöntemlerden bir diğeri ise DDoS saldırılarıdır. Sitenizin direkt olarak hızına veya host servisini devre dışı bırakmaya yönelik yapılan bu saldırı sonucunda sitenizin hızında gözle görülür düşüşlerin yaşanması söz konusu olabilir. Daha ciddi saldırılarda sitenin servis dışı kalması olasıdır. DDoS saldırılarını önlemenin en bilinir yolu ek güvenlik önlemleri ile güvenliğin hat safhada tutulmasıdır. Keza bu saldırıların kim tarafından, ne şekilde yapıldığını belirlemek oldukça zor ve zahmetlidir. Bu yüzden site hızı gibi önemli bir kavramın bu gibi saldırılar ile devre dışı kalmaması için önceden önlemi alınmalı veya bu yönde çalışmaların dikkate alınması gerekmektedir.

Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir ancak özet olarak arama motoru sıralamanıza etki edecek, kurumsal/kişisel kimliğin itibarını zedeleyecek bu yönlü her çalışma Negatif SEO olarak nitelendirilebilir. İstanbul Seocu olarak bu konularda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Seocu olarak bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir