Seo Terimleri

İstanbul Seocu olarak faydalı olacağını düşündüğümüz en azından okunan içeriklerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacak SEO terimlerini bir araya getirerek kısa kısa ne ifade ettiklerini açıklamaya çalışacağız. Baclink, metatag, SEO, Serp, gibi sık karşılaştığımız ancak anlamları konusunda karıştırılabilen kavramların üzerinde durmaya çalışacağız. Sözü daha fazla uzatmadan en sık kullanılan SEO terimlerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Backlink

Var olan sitenizin direkt veya indirekt olarak başka bir site, forum vb. gibi platformlarda URL bazlı yönlendirilmesidir.

SERP

Search Engine Result Page açılımına sahip olan, her gün karşılaştığımız bir yansımadır. Google arama çubuğuna herhangi bir kelime yazdığımızda bize sıraladığı başlıklardaki sayfanın bütününe deniliyor.

PR

PageRank kelimesinin kısaltması. Google’ın 1 ile 10 arasında sayfaları değerlendirmek için kullandığı algoritmanın kısaltması da denilebilir. SEO terimleri arasında en sık kullanılan terimlerden biridir.

Metatag

Site hakkındaki bilgileri arama motoru botlarına tanıtan kodlara verilen isimdir.

İndex

Google veritabanında kayıt altına alınan her sayfaya verilen isimdir.

DMOZ

İlk karşılaştığımda ismi en çok hoşuma giden SEO terimiydi. Bir dizin sitesi olan DMOZ, Google tarafından oldukça önemsenmektedir. Tabi ki bu doğrultuda bu dizinde yer almanın bazı kriterleri vardır. Ancak eski önemini yitirdiğini düşünüyorum.

On Page SEO

Site içi yapılan SEO çalışmalarının bütününe verilen isim.

Off Page SEO

Site dışı yapılan SEO çalışmalarının bütününe verilen isim.

Hacklink

Legal olmayan yollarla başka siteler üzerinden alınan URL bazlı çıkışlardır.

Meta Title – Mete Description

Meta title sitenin başlık kısmıdır Description ise, head bölümüne yerleştirilmiş olan bilgi etiketlerine verilen isimdir.

Snippet

SERP sonuçlarında başlığın altında yer alan açıklama kısmıdır. Bu konuyu başlıca ele almayı düşünüyorum, çünkü SERP optimizasyonu içeriklerin manipüle edilmesinde oldukça büyük öneme sahip.

İstanbul Seocu

Bu yazdıklarımız dışında kullanılan yüzlerce SEO terimin varlığından söz edilebilir, İstanbul Seocu olarak karşılaşma ihtimalinizin yüksek olduğu SEO terimlerine değinmeye çalıştık. Diğer yazılarımızda belki daha ayrıntılı bir yazıyı ele alabiliriz. İstanbul Seocu olarak bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir