Sosyal medya optimizasyonu ve seo ilişkisi

İstanbul Seocu olarak popülaritesi her geçen gün artan bir kavramdan SMO yani Sosyal Medya Optimizasyonunun seo çalışmaları ile ilişkisi ve etkileri üzerinde duracağız. Sosyal Medya Optimizasyonu kurum veya kişilerin sosyal medya üzerinde belirli içerik ve paylaşımlar ile sitelere trafik yönlendirmeyi amaçlayan planlı ve stratejik bir algı ile yapılan çalışmaların bütünü olarak tanımlanabilir. Yeni nesil SEO çalışmalarının önemli bir ayağı olan SMO , arama motorunda sitenin daha fazla trafik almasını amaçlar.

sosyal medya ve seo

Sosyal medya kavramı günümüzde her geçen büyüyen ve varlığı ile birçok çalışmanın şekillendiği bir platform. Google’ın özellikle son dönemlerde buradaki kitleye yönelik yapılan çalışmalara önem vermesi SMO ve SEO kavramının bütünleşmesine ve SEO kriterleri arasında sosyal medyanın önemine dikkat çekmektedir. Bu alana yönelik çalışmaların sayısında artış ve elde edilen sonuçlardan sonra ismi şekillenen bu yeni çalışma şekli SMO olarak nitelendirildi ve günümüz SEO çalışmalarının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda SMO ve SEO ilişkisini şu şekilde özetleyebiliriz…

SEO ve SMO Etkileşimi

  • Direkt veya indirekt elde edilen hit trafiği
  • Arama motoruna etki eden sonuçlar

Kısa gibi görünse de bu etkileşim birçok sitenin hit damarları arasında hayati önem taşımakta, yapılmaması durumunda da milyonlara varan kitlelere sırt çevirmek anlamına gelmektedir. Zaten Google’ın bu anlamda sosyal medya alanına yönelik yaptığı çalışmaların varlığına bakılırsa konunun önemi daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Kurum ve kişilerin bu anlamda itibarları ile direkt ilişkili olan bu durum aynı zamanda birçok yeni siten filizlenmesi için uygun zemin olarak gösterilmekte ve bu anlamda yapılacak SEO çalışmalarının ilk adımı olarak görülmektedir.

İstanbul Seocu olarak bir yazımızı daha burada noktalarken, SEO çalışmalarımız ile Google ilk sayfada çıkmanın hayal olmadığını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Yaptıracağınız SEO çalışmaları ile projelerinizin kimliklerine değer katabilir ve sitelerinizi bir adım öne çıkabilirsiniz. Bu anlamda bizlerle çalışmak için sitemiz aracılığı ile iletişim sağlayabilirsiniz. İstanbul Seocu olarak bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir